Komenda Powiatowa PSP w Pszczynie

Najnowsze aktualności

Twoje bezpieczeństwo warte jest naszego czasu...

Państwowa Straż Pożarna jest zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formacją przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.

Na terenie powiatu pszczyńskiego zadania te realizują strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie. Codziennie staramy się, by w sytuacji zagrożenia każdy, czy to mieszkaniec powiatu czy przyjezdny otrzymał niezbędną pomoc i wsparcie.

 

Artykuły

Powiększ zdjęcie Działania%20w%20Łące

Pojemniki z substancjami niebezpiecznymi

18 kwietnia 2018

W dniu 17.04.2018 r. ok. godziny 15:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pszczynie, wpłynęła informacja o niezidentyfikowanej substancji chemicznej wykopanej z ziemi podczas prac rekultywacyjnych w Łące przy ul. J.Przybosia. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów z JRG w Pszczynie, przystąpionio do zabezpieczania terenu wokół wykopu, wstępnego ustalania rodzaju substancji oraz określania skali zagrożenia dla środowiska oraz  najbliższych zabudowań. Po dotarciu na teren akcji specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego z JRG nr 1 w Bielsku-Białej oraz eksperta z zakresu chemi, rozpoczęto wyciąganie na powierzchnię znalezionych pojemników oraz ich identyfikację i segregację. Łącznie zabezpieczono kilkaset opakowań - głównie szklanych, w których znajdowało sie kilkadziesiąt różnych związków chemicznych. Cały materiał został zebrany do specjalnych pojemników, dostarczonych przez firmę zajmującą się utylizacją odpadów niebezpiecznych.

W strefie niebezpiecznej, ratownicy pracowali cały czas w lekkich ubraniach ochrony chemicznej Tychem-F oraz sprzęcie ochrony dróg oddechowych. W trakcie działań na bieżąco prowadzono dekontaminację ratowników i użytego sprzętu.

W akcji, która została zakończona ok. 23:30, brało udział 5 zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pszczynie, 4 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Bielsku-Białej, ekspert z zakresu chemii, patrole KPP w Pszczynie, SM w Pszczynie, pracownicy WIOŚ oraz przedsatwiciele UM w Pszczynie.

Czytaj więcej o: Pojemniki z substancjami niebezpiecznymi
Powiększ zdjęcie STOP%20pożarom%20traw%20!!!

Apel pszczyńskich strażaków - STOP pożarom traw !!!

4 kwietnia 2018
W dniu 04.04.2018 r. w Woli, strażacy gasili pożar ponad 2ha nieużytków !!!
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie,
apeluje o zachowanie ostrożności oraz rozsądku i nie wypalanie traw  !!!
Za ponad 90 %  tych pożarów odpowiadają ludzie !!!
Czytaj więcej o: Apel pszczyńskich strażaków - STOP pożarom traw !!!

Niebezpieczne kominy

30 marca 2018

Ostatni okres przyniósł w naszym powiecie wiele pożarów sadzy w  przewodach kominowych. To niebezpieczne zjawisko może spowodować pęknięcia komina na poszczególnych kondygnacjach, w rezultacie może prowadzić do pożaru całego budynku bądź zatrucia tlenkiem węgla użytkowników znajdujących się wewnątrz pomieszczeń.

Czytaj więcej o: Niebezpieczne kominy

Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze 28.04.2018

2 stycznia 2018

Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pszczynie zaprasza wszystkich sympatyków pożarnictwa na Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze, które odbędą sie w dniu 28 kwietnia 2018 roku na boisku sportowym MORiS w Pszczynie. Drużyny OSP z terenu powiatu pszczyńskiego swoje zmagania rozpoczną o godznie 08.00. Naczelnicy OSP lub Kierownicy drużyn zobowiązani są do dostarczenia podpisanych kart zgłoszeń do Wydziału Operacyjnego KP PSP w Pszczynie do dnia 24 kwietnia br.

Czytaj więcej o: Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze 28.04.2018