Komenda Powiatowa PSP w Pszczynie

Aktualności

Artykuły

Przejdź do - Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

12 października 2018

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kampania jest realizowana od października 2018 r. do marca 2019 r.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Czytaj więcej o: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

List Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego

26 września 2018
Przejdź do - Miś ratownik na straży bezpieczeństwa najmłodszych

Miś ratownik na straży bezpieczeństwa najmłodszych

25 września 2018
W czerwcu bieżącego roku, uczniowie i pracownicy Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie, przeprowadzili zbiórkę maskotek dla dzieci poszkodowanych w zdarzeniach losowych. W poniedziałek 24 września 2018 r., zebrane dary zostały przekazane przez uczniów klasy mundurowej, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie. Pluszaki te, zasiądą w pojazdach pożarniczych, które na co dzień wykorzystywane są do ratowania zdrowia, życia i mienia. Możliwość wręczenia ich najmłodszym przez strażaków, ma wymierny wpływ na złagodzenie urazu psychicznego wywołanego dramatycznym przeżyciem. Przeprowadzone eksperymenty potwierdziły hipotezę o celowości natychmiastowych oddziaływań terapeutycznych u ofiar nagłych wypadków – zwłaszcza dzieci. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.
Czytaj więcej o: Miś ratownik na straży bezpieczeństwa najmłodszych
Przejdź do - Szybciej i bezpieczniej – szkolenia dla strażaków z Pszczyny

Szybciej i bezpieczniej – szkolenia dla strażaków z Pszczyny

28 sierpnia 2018

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, końcem czerwca br. zrealizowała „Szkolenie doskonalące dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych”. Zajęcia te odbyły się  w głównej mierze,  dzięki środkom pozyskanym z Krajowego Funduszu Szkoleniowego z Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Przez cały tydzień, strażacy - kierowcy Komendy Powiatowej PSP w Pszczynie, podwyższali swoje kwalifikacje w trakcie prowadzonych zajęć. Specjalnie przygotowany program szkoleniowy obejmował swym zakresem elementy techniki jazdy, które wpływają na bezpieczeństwo oraz zdolność pokonywania przeszkód terenowych przez samochody pożarnicze, które podczas akcji dotrzeć muszą czasem do trudno dostępnych miejsc.

Szkolenie prowadzone było na pożarniczych samochodach ciężarowych Iveco Eurocargo oraz Renault Midlum oraz osobowym Nissanie Pathfinder, które z napędami terenowymi 4x4, są na co dzień używane przez pszczyńskich strażaków.  Ponadto, dla potrzeb realizowanego projektu instruktorzy prowadzący zajęcia sprowadzili inne  samochody terenowe. Kierowcy mieli okazję podnieść swoje kwalifikacje kierując  Mercedesem Unimogiem, Sprinterem 4x4, Vito 4x4 oraz pickupami Mercedesa tzw. X-klasą.

Czytaj więcej o: Szybciej i bezpieczniej – szkolenia dla strażaków z Pszczyny

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-10
Data publikacji:2015-03-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:19595