Komenda Powiatowa PSP w Pszczynie

Interwencje

interwencje-jednostek-ochrony-przeciwpozarowej-na-terenie-powiatu

Artykuły

Przejdź do - Pojemniki z substancjami niebezpiecznymi

Pojemniki z substancjami niebezpiecznymi

18 kwietnia 2018

W dniu 17.04.2018 r. ok. godziny 15:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pszczynie, wpłynęła informacja o niezidentyfikowanej substancji chemicznej wykopanej z ziemi podczas prac rekultywacyjnych w Łące przy ul. J.Przybosia. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów z JRG w Pszczynie, przystąpionio do zabezpieczania terenu wokół wykopu, wstępnego ustalania rodzaju substancji oraz określania skali zagrożenia dla środowiska oraz  najbliższych zabudowań. Po dotarciu na teren akcji specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego z JRG nr 1 w Bielsku-Białej oraz eksperta z zakresu chemi, rozpoczęto wyciąganie na powierzchnię znalezionych pojemników oraz ich identyfikację i segregację. Łącznie zabezpieczono kilkaset opakowań - głównie szklanych, w których znajdowało sie kilkadziesiąt różnych związków chemicznych. Cały materiał został zebrany do specjalnych pojemników, dostarczonych przez firmę zajmującą się utylizacją odpadów niebezpiecznych.

W strefie niebezpiecznej, ratownicy pracowali cały czas w lekkich ubraniach ochrony chemicznej Tychem-F oraz sprzęcie ochrony dróg oddechowych. W trakcie działań na bieżąco prowadzono dekontaminację ratowników i użytego sprzętu.

W akcji, która została zakończona ok. 23:30, brało udział 5 zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pszczynie, 4 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Bielsku-Białej, ekspert z zakresu chemii, patrole KPP w Pszczynie, SM w Pszczynie, pracownicy WIOŚ oraz przedsatwiciele UM w Pszczynie.

Czytaj więcej o: Pojemniki z substancjami niebezpiecznymi
Przejdź do - Tragiczny pożar w Pszczynie na ul.M.Kopernika

Tragiczny pożar w Pszczynie na ul.M.Kopernika

29 stycznia 2018

Mimo licznych apeli, zdarzenia związane z sezonem grzewczym cały czas trwają. Podczas ostatniego weekendu stycznia, pszczyńscy strażacy dwa razy gasili pożar sadzy w kominie w Golasowicach oraz Pawłowicach, a w dniu 29.01.2018 r. prowadzili działania w związku z pożarem mieszkania w budynku wielorodzinnym w Pszczynie przy ul.M.Kopernika. Niestety finał  tego zdarzenia był tragiczny.

Czytaj więcej o: Tragiczny pożar w Pszczynie na ul.M.Kopernika
Przejdź do - Tlenek węgla ciągle niebezpieczny - dwie osoby poszkodowane

Tlenek węgla ciągle niebezpieczny - dwie osoby poszkodowane

16 lutego 2018

W dniu 15.02.2018 r. około godziny 23:20, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pszczynie, przyjęło zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla w Pszczynie przy ul.ks.bp.H.Bednorza. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że na miejscu zdarzenia obecny jest już zespół pogotowia ratunkowego, który udziela pomocy dwóm lokatorom.  Działania strażaków polegały na dokonaniu pomiarów w mieszkaniu w którym doszło do zdarzenia oraz pozostałych lokalach w pionie. Urządzenia wszędzie wykazały obecność tlenku węgla.  W związku z zaistniałą sytuacją, podjęto decyzję o ewakuacji sześciu mieszkańców. Osoby ewakuowane, po przebadaniu przez ratowników medycznych nie wymagały hospitalizacji, natomiast dwoje lokatorów w wieku 39 i 48 lat z mieszkania w którym doszło do zdarzenia, zostali przewiezieni do szpitala.  W dalszej części akcji strażacy przewietrzyli wszystkie lokale, sprawdzili jeszcze raz cały pion urządzeniami detekcyjnymi i po stwierdzeniu braku zagrożenia pozwolili osobom na powrót do swoich mieszkań. Przypuszczalną przyczyną tego zdarzenia był słaby ciąg w przewodach spalinowych, w związku z czym w całym pionie zakazano użytkowania podgrzewaczy gazowych.  W działaniach które zakończono ok. godziny 00:30 dnia 16.02.2018 r., uczestniczył zastęp z JRG w Pszczynie, pogotowie ratunkowe i policja.

 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie ostrzega !!!
Czad stanowi śmiertelne zagrożenie dla wszystkich mieszkańców !!!
Wyposaż się w czujnik tlenku węgla !!!
 
Nie daj się uśpić: „CZAD i OGIEŃ – obudź czujność” !!!
Czytaj więcej o: Tlenek węgla ciągle niebezpieczny - dwie osoby poszkodowane
Przejdź do - TLENEK WĘGLA przyczyną tragedii

TLENEK WĘGLA przyczyną tragedii

21 stycznia 2018

Nie pomagają apele ani smutne statystyki, dotyczące zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. CZAD jest ciągle niebezpieczny, a w dniu 20.01.2018 r. stał się przyczyną tragedii w Pszczynie przy ul. Katowickiej. Informację o tym zdarzeniu pszczyńscy strażacy otrzymali z Pogotowia Ratunkowego. W jego wyniku, śmiertelnemu zatruciu tlenkiem węgla uległa kobieta w wieku 61 lat, która znajdowała się w łazience, w chwili gdy doszło do zdarzenia. Pomiary dokonane przez funkcjonariuszy wykazały nieznacznie podniesioną zawartość CO (dom został przewietrzony przed przybyciem strażaków), którego stężenie wzrosło w momencie włączenia pieca gazowego. Oprócz zmarłej w budynku przebywało jeszcze 5 osób. Na szczęcie mieszkańcom tym nic się nie stało i po przebadaniu przez lekarza i ratowników medycznych, nie było potrzeby ich hospitalizacji. Jest to już siódme od początku 2018 roku zdarzenie na terenie powiatu, niestety pierwsze z tak tragicznym finałem.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie,
 kolejny raz apeluje o ostrożność !!!
 
Pamiętaj !!!
Zadbaj o właściwy stan piecy centralnego ogrzewania oraz  przewodów kominowych !!!
Wyposaż się w czujkę tlenku węgla by być bezpiecznym !!!
Nie pozwól by czad stał się przyczyną tragedii !!!
 
Zapoznaj się zasadami bezpieczeństwa !!!
Czad i ogień – obudź czujność !!!
Czytaj więcej o: TLENEK WĘGLA przyczyną tragedii

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-10
Data publikacji:2015-03-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:38003