Jesteś tutaj: Start / Interwencje

Interwencje

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

interwencje-jednostek-ochrony-przeciwpozarowej-na-terenie-powiatu

Artykuły

Przejdź do - Duży pożar budynku starej szkoły w Kobielicach

Duży pożar budynku starej szkoły w Kobielicach

9 grudnia 2019

Informację o pożarze, pszczyńska straż pożarna otrzymała ok. godziny 01:50, 8 grudnia 2019 r. Natychmiast na miejsce skierowane zostały trzy zastępy PSP oraz druhowie z najbliższych jednostek OSP. Strażacy, którzy kilkanaście minut później dotarli na miejsce zdarzenia, zastali płomienie obejmujące prawie całą część nadziemną, nieużytkowanego budynku szkoły. W związku z otrzymaną wstępną  informacją o tym, że w środku mogą być poszkodowani, do wnętrza obiektu wprowadzeni zostali strażacy z liniami gaśniczymi.  Po przeszukaniu obiektu oraz otrzymaniu dodatkowych precyzyjnych danych, wykluczono możliwość przebywania osób w budynku. W związku z zagrożeniem dla strażaków – niestabilna konstrukcja oraz intensywność pożaru, dalsze działania prowadzone były z zewnątrz. Zastępy, które systematycznie dojeżdżały na miejsce akcji, budowały kolejne stanowiska gaśnicze oraz organizowały zaopatrzenie wodne. W kulminacyjnym momencie akcji gaśniczej, podawana była woda z 4 stanowisk gaśniczych oraz 2 prądy piany ciężkiej. W trakcie działań, strażacy oraz ratownicy medyczni udzielili także pomocy osobie postronnej, która straciła przytomność. Po zakończeniu działań gaśniczych przystąpiono do żmudnej i długotrwałej pracy, związanej z rozbieraniem spalonych elementów konstrukcyjnych obiektu, ich wynoszeniem oraz dogaszaniem. Łącznie w działaniach które zakończono po godzinie 13:00, uczestniczyło 6 zastępów z KP PSP w Pszczynie oraz jednostki OSP z Suszca, Mizerowa, Rudziczki, Studzionki, Piasku, Jankowic i Rudołtowic. Ponadto, w siedzibie tut. komendy na zabezpieczeniu stacjonował zastęp OSP z Ćwiklic. Na miejsce przybyły także trzy patrole policji, zespół pogotowia ratunkowego i energetycznego oraz pracownicy UG w Suszcu.

Czytaj więcej o: Duży pożar budynku starej szkoły w Kobielicach
Przejdź do - Tragiczny wypadek drogowy w Pszczynie

Tragiczny wypadek drogowy w Pszczynie

5 grudnia 2019

W dniu 04.12.2019 r. około godziny 23:50, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pszczynie, przyjęło zgłoszenie o wypadku na DK-1 w Pszczynie. Po przybyciu na miejsce służb ratowniczych stwierdzono, że w tył naczepy uderzył samochód ciężarowy. W wyniku tego zdarzenia, wewnątrz pojazdu znajdował się uwieziony kierowca. Działania strażaków w I fazie akcji polegały na wykonaniu dostępu do poszkodowanego mężczyzny w wieku 53 lat, a następnie przekazaniu go służbom medycznym, w tym obecnemu na miejscu zespołowi LPR. Walka ratowników i lekarzy o życie poszkodowanego trwała kilkadziesiąt minut. Niestety obrażenia okazały się zbyt poważne i lekarz stwierdził zgon kierującego samochodem Renault. W dalszej fazie akcji strażacy dokonali sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia na czas prowadzonych na miejscu czynności dochodzeniowych. W akcji którą zakończono około  godziny 03:00 dnia 05.12.2019 r., uczestniczyły dwa zastępy z JRG w Pszczynie, karetki pogotowia ratunkowego, śmigłowiec LPR oraz patrole policji.

Czytaj więcej o: Tragiczny wypadek drogowy w Pszczynie
Przejdź do - Plaga pożarów sadzy w kominie

Plaga pożarów sadzy w kominie

29 listopada 2019

Praktycznie codziennie pszczyńscy strażacy podejmują działania ratowniczo-gaśnicze, związane z sezonem grzewczym. W dniach od 25 do 28.11.2019 r., interweniowali przy trzech pożarach sadzy w kominie oraz jednym pożarze piwnicy. Na szczęście, w zdarzeniach tych nie ucierpieli mieszkańcy i obyło się jedynie na stratach materialnych i…dużym strachu, związanym m.in. z ryzykiem zatrucia tlenkiem węgla.

To właśnie ten, nie wyczuwalny żadnymi zmysłami ludzkimi gaz, każdego roku w całym kraju zbiera śmiertelne żniwo w trakcie sezonu grzewczego. Niestety, bardzo często sami mieszkańcy lekceważą przepisy, które narzucają na właścicieli/zarządców/użytkowników obiektów mieszkalnych, konieczność m.in. dbania o przewody kominowe, urządzenia i instalacje grzewcze oraz właściwe składowanie opału. Niestety brak wiedzy na ten temat, często prowadzi do poważnych w skutkach pożarów, których finał niestety może być tragiczny.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie,
 apeluje o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych !!!
Niewłaściwie eksploatowane piece, przewody kominowe spalinowe i dymowe,
mogą doprowadzić do powstania pożaru lub silnie trującego tlenku węgla,
stanowiącego zagrożenie dla wszystkich mieszkańców !!!
Zapoznaj się z zasadami i bądź bezpieczny !!!
Czytaj więcej o: Plaga pożarów sadzy w kominie
Przejdź do - Niebezpieczny sen

Niebezpieczny sen

26 sierpnia 2019

Służba strażaka, kojarzona jest przede wszystkim z gaszeniem pożarów, udzielaniem pomocy rannym w wypadkach, czy usuwaniem skutków anomalii pogodowych. Jednak każdy "strażacki dzień" wygląda inaczej. Inna była także niedziela (25.08.2019 r.), kiedy do dyżurnego straży pożarnej wpłynęło zgłoszenia o osobie śpiącej na przejściu podziemnym, przy ul. Bielskiej. Po ok. 4 minutach na miejscu pojawili się już strażacy z pszczyńskiej komendy, którzy zastali nietypowy widok. Młody mężczyzna spał na szerokim na ok. 40 cm. murze, ponad 5 m. nad przejściem, a każdy nawet niewielki ruch mógłby doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach upadku z wysokości. Mundurowi natychmiast przystąpili do działań i przy użyciu m.in. drabiny oraz sprzętu wysokościowego, zabezpieczyli osobę przed upadkiem, a następnie ewakuowali w miejsce bezpieczne. Tam już na uratowanego czekał patrol pszczyńskiej policji, który stwierdził iż mężczyzna jest pod wpływem alkoholu i dalszą część swojego wypoczynku spędzi w izbie wytrzeźwień.

Czytaj więcej o: Niebezpieczny sen

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-10
Data publikacji:2015-03-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:50767