Jesteś tutaj: Start / Interwencje

Interwencje

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

interwencje-jednostek-ochrony-przeciwpozarowej-na-terenie-powiatu

Artykuły

Przejdź do - Ilość interwencji jednostek ochrony p.poż. na terenie pow. pszczyńskiego w 2019 r.

Ilość interwencji jednostek ochrony p.poż. na terenie pow. pszczyńskiego w 2019 r.

3 stycznia 2020
Przejdź do - „Piątek 13-tego” pod znakiem zatruć tlenkiem węgla

„Piątek 13-tego” pod znakiem zatruć tlenkiem węgla

14 grudnia 2019

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa to kampania edukacyjna, której celem jest m.in. przekonanie społeczeństwa do konieczności wyposażenia swojego domu/mieszkania w czujnik tlenku węgla. Niestety, mimo ciągłych apeli próśb i ostrzeżeń tzw. „cichy zabójca” jest ciągle w natarciu, a w dniu wczorajszym dwukrotnie pokazał swoje niebezpieczne oblicze. Do zdarzeń tych, doszło w Pszczynie na ul. Sokoła oraz przy ul. Katowickiej. Szcześliwie w pierwszym przypadku ok. godziny 12:50, lokatorów budynku wielorodzinnego o zagrożeniu ostrzegł czujnik CO w jednym z mieszkań. W związku jednak ze stwierdzoną zawartością CO w wydychanym powietrzu u młodej kobiety, zespół pogotowia ratunkowego zabrał ją do szpitala w Katowicach-Ligocie. Prawdopodobną przyczyna zdarzenia, był wsteczny ciąg w przewodach wentylacyjnych.

Zdecydowanie bardziej dramatycznie wyglądała sytuacja w przypadku drugiego zatrucia w domu jednorodzinnym, gdzie chwilę po godzinie 19:00 najbliższa rodzina wyciągnęła z łazienki nieprzytomną kobietę. Przybyli na miejsce strażacy, po zabezpieczeniu miejsca prowadzonych działań, przystąpili do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej, która zdążyła już wcześniej odzyskać świadomość. Czynności medyczne przez kilkanaście minut kontynuowali ratownicy medyczni pszczyńskiego pogotowia ratunkowego, po czym poszkodowaną zabrali do szpitala w Pszczynie. Pomiary detektorami wielogazowymi, wykazał stężenia niebezpieczne w momencie pracy piecyka gazowego w łazience.
 
 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie ostrzega !!!
Czad stanowi śmiertelne zagrożenie dla wszystkich mieszkańców !!!
Zadbaj o właściwy stan techniczny instalacji, urządzeń grzewczych i kominów !!!
Wyposaż się w czujnik tlenku węgla !!!
Czytaj więcej o: „Piątek 13-tego” pod znakiem zatruć tlenkiem węgla
Przejdź do - Duży pożar budynku starej szkoły w Kobielicach

Duży pożar budynku starej szkoły w Kobielicach

9 grudnia 2019

Informację o pożarze, pszczyńska straż pożarna otrzymała ok. godziny 01:50, 8 grudnia 2019 r. Natychmiast na miejsce skierowane zostały trzy zastępy PSP oraz druhowie z najbliższych jednostek OSP. Strażacy, którzy kilkanaście minut później dotarli na miejsce zdarzenia, zastali płomienie obejmujące prawie całą część nadziemną, nieużytkowanego budynku szkoły. W związku z otrzymaną wstępną  informacją o tym, że w środku mogą być poszkodowani, do wnętrza obiektu wprowadzeni zostali strażacy z liniami gaśniczymi.  Po przeszukaniu obiektu oraz otrzymaniu dodatkowych precyzyjnych danych, wykluczono możliwość przebywania osób w budynku. W związku z zagrożeniem dla strażaków – niestabilna konstrukcja oraz intensywność pożaru, dalsze działania prowadzone były z zewnątrz. Zastępy, które systematycznie dojeżdżały na miejsce akcji, budowały kolejne stanowiska gaśnicze oraz organizowały zaopatrzenie wodne. W kulminacyjnym momencie akcji gaśniczej, podawana była woda z 4 stanowisk gaśniczych oraz 2 prądy piany ciężkiej. W trakcie działań, strażacy oraz ratownicy medyczni udzielili także pomocy osobie postronnej, która straciła przytomność. Po zakończeniu działań gaśniczych przystąpiono do żmudnej i długotrwałej pracy, związanej z rozbieraniem spalonych elementów konstrukcyjnych obiektu, ich wynoszeniem oraz dogaszaniem. Łącznie w działaniach które zakończono po godzinie 13:00, uczestniczyło 6 zastępów z KP PSP w Pszczynie oraz jednostki OSP z Suszca, Mizerowa, Rudziczki, Studzionki, Piasku, Jankowic i Rudołtowic. Ponadto, w siedzibie tut. komendy na zabezpieczeniu stacjonował zastęp OSP z Ćwiklic. Na miejsce przybyły także trzy patrole policji, zespół pogotowia ratunkowego i energetycznego oraz pracownicy UG w Suszcu.

Czytaj więcej o: Duży pożar budynku starej szkoły w Kobielicach
Przejdź do - Tragiczny wypadek drogowy w Pszczynie

Tragiczny wypadek drogowy w Pszczynie

5 grudnia 2019

W dniu 04.12.2019 r. około godziny 23:50, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pszczynie, przyjęło zgłoszenie o wypadku na DK-1 w Pszczynie. Po przybyciu na miejsce służb ratowniczych stwierdzono, że w tył naczepy uderzył samochód ciężarowy. W wyniku tego zdarzenia, wewnątrz pojazdu znajdował się uwieziony kierowca. Działania strażaków w I fazie akcji polegały na wykonaniu dostępu do poszkodowanego mężczyzny w wieku 53 lat, a następnie przekazaniu go służbom medycznym, w tym obecnemu na miejscu zespołowi LPR. Walka ratowników i lekarzy o życie poszkodowanego trwała kilkadziesiąt minut. Niestety obrażenia okazały się zbyt poważne i lekarz stwierdził zgon kierującego samochodem Renault. W dalszej fazie akcji strażacy dokonali sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia na czas prowadzonych na miejscu czynności dochodzeniowych. W akcji którą zakończono około  godziny 03:00 dnia 05.12.2019 r., uczestniczyły dwa zastępy z JRG w Pszczynie, karetki pogotowia ratunkowego, śmigłowiec LPR oraz patrole policji.

Czytaj więcej o: Tragiczny wypadek drogowy w Pszczynie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-03-10
Data publikacji:2015-03-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:51508