Szybciej i bezpieczniej – szkolenia dla strażaków z Pszczyny

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 sierpnia 2018

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, końcem czerwca br. zrealizowała „Szkolenie doskonalące dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych”. Zajęcia te odbyły się  w głównej mierze,  dzięki środkom pozyskanym z Krajowego Funduszu Szkoleniowego z Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Przez cały tydzień, strażacy - kierowcy Komendy Powiatowej PSP w Pszczynie, podwyższali swoje kwalifikacje w trakcie prowadzonych zajęć. Specjalnie przygotowany program szkoleniowy obejmował swym zakresem elementy techniki jazdy, które wpływają na bezpieczeństwo oraz zdolność pokonywania przeszkód terenowych przez samochody pożarnicze, które podczas akcji dotrzeć muszą czasem do trudno dostępnych miejsc.

Szkolenie prowadzone było na pożarniczych samochodach ciężarowych Iveco Eurocargo oraz Renault Midlum oraz osobowym Nissanie Pathfinder, które z napędami terenowymi 4x4, są na co dzień używane przez pszczyńskich strażaków.  Ponadto, dla potrzeb realizowanego projektu instruktorzy prowadzący zajęcia sprowadzili inne  samochody terenowe. Kierowcy mieli okazję podnieść swoje kwalifikacje kierując  Mercedesem Unimogiem, Sprinterem 4x4, Vito 4x4 oraz pickupami Mercedesa tzw. X-klasą.

 Aby uzyskać jak najlepsze efekty, szkolenie podzielono na część teoretyczną oraz praktyczną, realizowaną na płycie poślizgowej oraz w terenie. W ramach teorii, przypomniano podstawy budowy i prawidłowej eksploatacji układów napędowych samochodów ciężarowych i pojazdów terenowych. Nie zabrakło także informacji podstawowych, np. o związku pomiędzy mocą i momentem obrotowym silnika, a możliwościami terenowymi samochodu. Omawiano również zagadnienia związane z najnowocześniejszymi, elektronicznymi systemami bezpieczeństwa, wspomagającymi pracę kierowcy.

W ramach praktyki, aby wpoić prawidłowe nawyki, strażacy trenowali różnorodne elementy techniki jazdy, od wpływu prawidłowej pozycji za kierownicą na szybkość i efektywność reakcji, aż po prawidłową i najszybszą pracę rąk na kierownicy. Trening na drodze symulującej pełne oblodzenie, pozwolił na wyrobienie pożądanych reakcji w sytuacji gdy w pełni załadowany strażacki samochód terenowy wpada w poślizg.

Równie ważnym elementem przeprowadzonego szkolenia były jazdy terenowe. Wykorzystując wszystkie przeznaczone do szkoleń samochody, instruktorzy techniki jazdy, pokazywali sposoby aby pokonanie trudnego terenu odbywało się bezproblemowo. Największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość konfrontacji legendy Unimoga z jego faktyczną dzielnością terenową. Z próby tej auto wyszło z tarczą.

Podczas szkolenia, szczególny nacisk kładziono na bezpośredni kontakt z trenerami i instruktorami techniki jazdy. Z założenia, postawiono na praktykę, dlatego większą część szkolenia, strażacy spędzili za kierownicą, trenując „do upadłego” zadane elementy techniki jazdy.

W ocenie Komendanta Powiatowego PSP w Pszczynie, mł. bryg. Grzegorza Kołoczka, inwestycja w ludzi jest najlepszym kierunkiem rozwoju. Bez niej inwestowanie w infrastrukturę czy sprzęt jest mało efektywne lub wręcz nieopłacalne.  - Wiem, że moim obowiązkiem jest, by w trosce o bezpieczeństwo ludzi w powiecie pszczyńskim, wyposażyć strażaków zarówno w bezpieczny i nowoczesny sprzęt jak i widzę, umiejętności i odpowiedzialność.  

Przeprowadzone szkolenia służyć ma poprawie bezpieczeństwa zarówno strażaków jadących do akcji jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Szkolenie

  Szkolenie

 • Powiększ zdjęcie Szkolenie

  Szkolenie

 • Powiększ zdjęcie Szkolenie

  Szkolenie

 • Powiększ zdjęcie Szkolenie

  Szkolenie

 • Powiększ zdjęcie Szkolenie

  Szkolenie

 • Powiększ zdjęcie Szkolenie

  Szkolenie

 • Powiększ zdjęcie Szkolenie

  Szkolenie

 • Powiększ zdjęcie Szkolenie

  Szkolenie

 • Powiększ zdjęcie Szkolenie

  Szkolenie

 • Powiększ zdjęcie Szkolenie

  Szkolenie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-08-28
Data publikacji:2018-08-28
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Mateusz Caputa
Liczba odwiedzin:332