Jesteś tutaj: Start

Najnowsze aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Twoje bezpieczeństwo warte jest naszego czasu...

Państwowa Straż Pożarna jest zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formacją przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.

Na terenie powiatu pszczyńskiego zadania te realizują strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie. Codziennie staramy się, by w sytuacji zagrożenia każdy, czy to mieszkaniec powiatu czy przyjezdny otrzymał niezbędną pomoc i wsparcie.

 

Artykuły

Powiększ zdjęcie Kręci%20Mnie%20Bezpieczeństwo%20Nad%20Wodą

"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" na akwenie Łąka

14 sierpnia 2018

13 sierpnia 2018 roku, na terenie Ośrodka Sportów Wodnych w Łące w ramach kampanii MSWiA „Kreci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizował przedsięwzięcie, w ramach którego przygotowano wiele atrakcji. Zaprezentowano stoiska tematyczne m.in.: Centrum Edukacji Przeciwpożarowej Komendy Miejskiej PSP w Chorzowie, Policji oraz Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dla odwiedzających akwen Łąka oraz przybyłych dzieci zaplanowano także pokazy grupy ratownictwa wodno - nurkowego z Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu, policji oraz WOPR-u. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Pszczynie zorganizowali dla najmłodszych zawody w strącaniu celu przy pomocy prądu wody. W ten upalny dzień zabawa ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i sprawiła dzieciom dużo radości.

Półmetek wakacji i sprzyjająca pogoda były również okazją do przypomnienia zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz oraz śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jacek Kleszczewski przypominali dzieciom o zagrożeniach, a także zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Śląski komendant wojewódzki życzył wszystkim niezapomnianych wrażeń podczas letniego wypoczynku i aby resztę wakacji spędzili bezpiecznie.

 MSWiA oraz służby apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich możliwości,
  podczas kąpieli i uprawiania sportów na akwenach wodnych.
Niestety od początku czerwca  w województwie śląskim utonęło siedem osób dorosłych i jedno dziecko.
Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami.
Czytaj więcej o: "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" na akwenie Łąka
Powiększ zdjęcie Owady%20błonkoskrzydłe

ZAGROŻENIA od owadów błonkoskrzydłych, m. in. SZERSZENIE, OSY, itp. !!!

8 sierpnia 2018

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie,

apeluje o ostrożność podczas usuwania zagrożeń związanych z w/w owadami !!!

Wraz z pojawieniem się pierwszych ciepłych dni, wzrasta aktywność owadów błonkoskrzydłych.
Ze względu na przystosowanie się do życia w pobliżu terenów mieszkalnych,
stanowią one niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi. 
Czytaj więcej o: ZAGROŻENIA od owadów błonkoskrzydłych, m. in. SZERSZENIE, OSY, itp. !!!
Powiększ zdjęcie Pożar%20zboża%20na%20pniu%20(zdj.ilustracyjne)

UWAGA - pożary w trakcie żniw

25 lipca 2018
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie zwraca się z apelem do wszystkich osób pracujących podczas żniw o zachowanie szczególnej ostrożności. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby dorobek całego roku uległ spaleniu w wyniku zaprószenia ognia. Znikoma wilgotnośc m.in. zboża na  pniu czy słomy na ściernisku sprawia, że pożar spowodować może nawet iskra lub silnie nagrzane elemementy maszyn rolniczych. To nie kto inny jak tylko ludzie, w ponad 90 % powodują pożary.
 
Przy takich właśnie zdarzeniach juz dwa razy interweniowali pszczyńscy strażacy. W dniu 23.07. 2018 r. w Wiśle Małej, gdzie paliło się ściernisko oraz w dniu wczorajszym tj. 24.07.2018 r. w Łące podczas pożaru zboża na pniu. Na szczęście, szybko podjęte działania gaśnicze przez strażaków przyczyniły się do tego, że pożary nie przekroczyły pow. 0,5 ha i skończyło się jedynie na stratach materialnych. W obu akcjach uczestniczyło łącznie 9 zastępów PSP i OSP.
Czytaj więcej o: UWAGA - pożary w trakcie żniw